Tunus

Doğu ve Batı Kültürünün Sentezi, Tunus…

Kuzey Afrika’da bulunan, bir Arap ülkesi olan Tunus’ un, batısında Cezayir, doğusunda Libya, kuzeyinde ise Akdeniz yer alıyor. Tunus, yüzyıllar boyu farklı medeniyetleri , Fenikeliler, Romalılar, Bizanslar, Araplar ve Osmanlılar vs. bünyesinde barındırmış.

12 Mayıs 1881′ de, Fransız sömürgeciler tarafından işgal edilen Tunus, uzun yıllar Fransa’ nın işgalinde kalmış. Habib Burgiba’ nın başlattığı bağımsızlık mücadeli sonucunda, 20 Mart 1956′ da, Fransızlar işgale son vererek Tunus’ un bağımsızlığını tanımışlar. Ama Tunus halkı için pek değişiklik olmamış çünkü Habib Burgiba, müslüman halka çok eziyet etmiş 🙁

IMG_20170518_183721_649Bir kıyı ülkesi olan Tunus’ a Akdeniz iklimi hakim. Yazları sıcak ve kurak geçerken, kışları ılık ve yağışlı geçiyor. Genellikle kıyı kesimleri, iç kesimlerine göre daha serin. Bölgeye göre de, aldığı yağış miktarı farklılık gösteriyor. Bazı yerleri çok yağış alırken, bazı bölgeleri az yağış alıyor. Ayrıca burada kar ve don olayları görülmüyor.20170518_125032

Ünlü, Büyük Sahra Çölü, Tunus’ ta yer alıyor. Tunus’ un güneyi çöl olmasına rağmen kuzeyinde oldukça geniş ormanlık araziler mevcut. Ormanlık araziler haricinde dikim için tarlalar da mevcut. Akdeniz iklimine sahip bu güzel ülkede çok fazla zeytin ağacı var ve zeytinleri çok lezzetli. Ayrıca dağların kıyıya paralel uzandığı Tunus’un güneyinde çok sayıda göl bulunuyor. Üstelik bir tanesi de tuz gölü.

Avrupa ile arasında Sicilya Boğazı bulunan Tunus, Avrupa’ ya da çok yakın bir ülke. Batılı bir ülke görünümde olmasıyla birlikte, doğunun o egzotik dokusunu da taşıyor. Bunu mimarisine bakınca çok net anlıyorsunuz.

Minik bir Tunus bilgisini de verdikten sonra gezimize devam ediyoruz 🙂

19 Mayıs resmi tatilini fırsat bilip bir gün de yıllık izin alıp, Tunus gezisi yapmaya karar verdim. Tunus tatil arkadaşlarım, annem, babam ve onların iki arkadaşı. 5 kişiyiz. Hemen hazırlıklara koyuldum. Öncelikle uçak biletlerini aldım. Sonra bir araba kiraladım. Sonra da Sousse’ nın muhteşem sahilinde bir tatil köyünden rezervasyon yaptırdım. Gezilecek yerleri de çalıştıktan sonra benim görev bitti 🙂20170518_144840

Sabah 8:30 uçağıyla Kartaca havaalanına doğru yola çıktık. 2,5 saatlik yolculuğun ardından havaalanına vardık. Hemen exchange ofise gidip paraları değiştirdik. Europcar’ dan arabamızı alıp Sidi Bou Said’ e doğru yola koyulduk 🙂

20170518_143456Sidi Bou Said, Kartaca havaalanına 15 km uzaklıkta turistik bir kasaba. Mavi çerçeveli, bembeyaz taş evleri olan, bahçelerinden begonviller sarkan harika bir kasaba. Bu minik kasabanın bir de marinası var. Minik yelkenlilerin, balıkçı teknelerinin bağlı olduğu şirin bir liman. Sidi Bou Said genel olarak Yunan adalarına benziyor. Gördüğümde inanamadım. Tunus’ ta böyle bir yer beklemiyordum açıkçası.

Arabımızı park ettikten sonra yokuş yukarı, hediyelik eşyalara baka baka en üst tarafa doğru yürüdük . Sidi Bou Said Limanının hemen üst tarafinda Cafe Des Delices diye bir mekan var. Google’ da Tunus’ un gorsellerine baktığınızda göreceğiniz mekan 🙂 Bembeyaz duvarları ve renkli kilimlerle süslenmiş oturma yerleri, aşağıda turkuaz rengi deniz… Muhteşem bir görsellik.

Güzel manzara eşliğinde keyif yapalım dedik. Çok acıkmış olduğumuz için de yemek sipariş ettik. Hepimiz ızgara et söyledik ama hiç birimiz yiyemedik. İnanılmaz sertti. Sunum 10 numara 5 yıldız ama etler kayış gibi sert 🙁 Yiyemeyince etrafta dolanan kedilere verelim dedik ama o garipler de yiyemedi 🙂 Dişleyip dişleyip geri bıraktılar 🙂20170519_103651

Cafe Des Delices’ te yemek yiyecekseniz, balık, pizza veya makarnayı tercih edin.

20170518_145457Fotoğrafçılık ile uğraşanlar için, Tunus’ a özgü renkli işlemeli kapıların, mavi – beyaz evlerin fotoğraflarını çekmek eğlenceli olabilir.

Tunus, görsellik olarak çok şık bir yer olmakla birlikte çeşitli sporlar için de favori mekanlardan biriymiş. Mesela golf. Tunus’ ta çok fazla golf sahası var ve bir çok otel bu spora hizmet etmek için kocaman alanlar tesis etmiş. Çok sayıda Golf Resort mevcut. Golf’ ün yanı sıra su sporları da Tunus’ ta oldukça yaygın. Dalış, yelken vs.

Sidi Bou Said’ de dolaşıp yemek yedikten sonra Kartaca’ ya doğru yola çıktık. Sidi Bou Said ile Kartaca arası 5 km civarında. Kartaca’ ya vardığımızda öncelikle, 9.yy’ da Elyssa Didon tarafından kurularak, yüzyıllarca dünya denizlerinde egemen olmuş uygarlığın kalıntılarının sergilendiği dünyaca ünlü Roma Antik kentine gittik. Fakat bizimkiler uykusuz ve yorgun oldukları için mırın kırın edip, antik kenti gezmek istemediler 🙁

Acropolium ve Cathedral St. Louis (St. Louis Katedralinin civarlarında birer tur atıp kalacağımız otelin bulunduğu Sousse’ ye doğru yola çıktık.20170519_122030

Biz gezemedik ama Kartaca gezilmesi gereken yerler; Arkeoloji Parkı, Cumhurbaşkanlığı Sarayı, Kartaca Ulusal Müzesi, Okyanus Müzesi.

20170519_120400Tüm bunları gezebilmek için benim bir kez daha Tunus’ a gitmem gerekecek 🙂

Avrupa’ ya komşu olan Kartaca geçmiş yüzyıllarda Roma üzerine epey korku salmış. Kartaca’ nın bulunduğu noktanın jeoekonomik konumunun verdiği avantaj ve Fenikeli atalarından kalan üstün ticaret bilgisiyle kısa zamanda zengin olan Kartacalılar zamanla İspanya ve Fransa’ nın belli bölgelerini denetimleri altına almışlar. Kartaca’ nın güçlendiği bu dönem, İtalya kıtasının merkezinde de Roma devlet kuruluyor.  Kısa zamanda güçlenen Roma ile Kartaca’ lılar arasında çatışmalarda başlamış, zamanla. 218 yılında yapılan savaşta, Hannibal komutasındaki Kartacalılar Roma ordusunu büyük bir yenilgiye uğratarak Roma üzerine yürüyüşe geçmiş. Alpleri aşan Hannibal ve ordusu üstüne gönderilen tüm orduları ezerek, İtalya’ yı egemenliği altına almış. Fakat o sırada ülkesinden askeri yardımın gecikmesi ve yardıma gelen abisinin öldürülmesi üzerine İtalya’ yı terkederek ülkesine  geri dönmüş. Bunu  üzerine, son kalan Roma ordusu Kartaca’ ya çıkmış ve ülkeyi tarihten silmiş.20170519_123207

Tüm bu olayların yaşandığı Kartaca’ yı gezemeden, Sousse’ ya doğru, boynu bükük bir şekilde yol aldım.

Europcar’ dan kiraladığımız araç Hyundai i20 çıktı. 5 kili olduğumuz için arkada oturanlar hafiften sıkıştı 🙂 Tunus halkı trafik kurallarına çok dikkat ediyor. Çok fazla nüfus ve araba olmadığı için çok da trafik olmuyor. Kartaca ile Sousse arası 160 km. Otobana çıkıp 2 saat sonra Sousse’ da kalacağımız tatil köyüne vardık.

20170519_123219Indiana Jones ve İngiliz Hasta filmlerine ev sahipliği yapmış olan Sousse’ un muhteşem sahilleri var. İncecik sarı kum ve turkuaz rengi deniz, kocaman lüks tatil köyleri vs. Özetle, Sousse, muhteşem bir tatil beldesi. Üstelik havada hiç nem de yok. Dolayısıyla yapış yapış olmuyorsunuz.

Tatil köyüne varıp, anahtarları alıp odalarımıza çıktık. Üzerimi değiştirdikten sonra doğru denize 🙂 Çok özlemişim yüzmeyi. En son Ocak ayında Küba’ da yüzmüştük. Çok zaman geçmiş üstünden.

Deniz faslından sonra yemek yemek ve etrafı dolaşmak için Sousse’ yı gezmeye çıktık. Önce Medina denen eski şehrin olduğu yere gittik. Fakat akşam sokaklarda kimsecikler yoktu. Sonra Ribat’ ın karşısındaki sokağa gidip bir şeyler yedik. Çok yorulduğumuz için de erkenden otele gidip uyuduk.20170519_134735

Ertesi gün kahvaltıdan sonra ben bir kez daha denize girdim. Ondan sonra da Monastir’ a doğru yola çıktık. Monastir ile Sousse arası 28 km.

Eski Cumhurbaşkanı Habib bin Ali Bourguiba‘ nın doğduğu şehir olan Monastır; Bourguiba ile aynı adı taşıyan Türk mimarisi ile dekore edilmiş cami ile tanınıyor.

Arabamızı Bourghiba Mozolesine’ ne yakın bir yere park edip başladık, dolanmaya. Monastir (Munastır, Münestir) turistik bir merkez olmakla birlikte ayrıca da bir balıkçı şehri.

20170519_120438Diğer şehirlerde olduğu gibi burada da tüm tarihi ve turistik yapılar dip dibe. Önce Bourghiba Mozolesi’ nin bulunduğu alanı gezdik fakat Bourghiba Mozolesi’ ne girmedik çünkü kapalıydı. Bourghiba Mozolesi’ nin içinde eski cumhurbaşkanı Habib Burgiba’ nın mozolesi ve kişisel eşyaları varmış. Fotoğraflarda gördüğüm kadarıyla içerisi oldukça güzelmiş. Mozole’ ye gitmek için uzun bir yoldan yürüyorsunuz, etraf pırıl pırıl. Mozolenin olduğu anıt binanın kubbesi altın rengi ve her iki yanında, dikdörtgen birer kule yer alıyor.

Habib Burgiba, kendi anıtını, yaşadığı dönemde kendisi yaptırmış.

Bourghiba Mozelesi’ nin hemen ön tarafında çeşmeler ve gölgelikler var. Sıcaktan bunalıp, serinlemek için ideal 🙂20170519_125930

Bourghiba Mozelesi’ nin (Cimetière de Monastir) etrafı komple mezarlık. Beyaz mezar taşlarıyla kaplı kocaman bir mezarlık. Sahil tarafında ise Monastir Ribat var.

Her gittiğimiz yerde Ribat var, yani kale. Ama hepsinin ismi Ribat. Meğerse Ribat, Sınır boylarında ve stratejik mevkilerde askeri amaçlı müstahkem yapılara verilen admış. Sözlükte “ düşman saldırılarını önlemek için sınır boylarında nöbet tutmak” anlamında masdar olan ribat kelimesi, Kur’ an-ı Kerim’ de “ribatü’l-hayl” (cihad için bağlanıp beslenen atlar) şeklinde geçiyormuş. Aynı kökten “rabitu” emri de “Cihad için hazırlıklı olun” şeklinde açıklanmış. Ribat terimi hadislerde, Allah yolunda savaşmak için atların hazır tutulmasının yanı sıra daha çok “nöbet tutmak” ve “sınır muhafızları” anlamlarında kullanılmış.

20170519_145229Sıcakta bunalan annem ve arkadaşları kaleyi gezmek istemedikleri için alışveriş etmek üzere Medina yani eski şehire gittiler. Biz de babamla Monastir Ribat’ ı gezdik. Monastir, Fenikeliler döneminden beri önemli bir ticaret merkeziymiş. O nedenle burada da kocaman bir Ribat var. Ribat’ ın içi Mardin’ deki evleri andırıyor. Orta kısmında büyük bir avlu var ve zaman zaman orada konser veya gösteriler yapılıyormuş. Ribat’ ın büyüleyici atmosferinde gezindikten sonra dışarı çıktık.

Ribat’ ın hemen yanında Great Mosque denilen eski bir cami var. Onun da görünümü Ribat’ tan aşağı kalır değil. Yalnız hem Ribat hem de Great Mosque hakkında bilgiye ulaşamadım. Ne zaman yapılmışlar, kim yaptırmış vs.tunisia-sousse-great-mosque

Babam, Cuma namazını kılmak üzere son derece ihtişamlı görünen Bourghiba Camii’ ne gidince ben de bir başıma kaldım. Medina sokaklarında dolaşıp annemlere bakındıysam da onları bulamadım. Ben de aheste aheste eski pazarı gezip sonra bir kafeye oturup kahve içmeye karar verdim.

Şehir merkezlerinde rastlayacağınız pazarlarda (Medina), hediyelik olarak, evlerde bulundurulması uğurlu sayılan kuş kafeslerinden, mozaik tablolardan, deri çanta, ayakkabı vs satın alabilirsiniz. Tunus’ un hurması da meşhurmuş ama o kadar Pazar gezmemize rağmen hurma satan kimse görmedik. Bunların haricinde, Tunus kilimleri, Tunus porselenleri ve Tunus’un geleneksel kıyafetleri de ilginizi çekebilir.

IMG_20170519_185441_845Bourghiba Camii’ nin karşı çaprazında Cafe Restaurant Alhambra diye bir yer buldum, oturup, cafe latte söyledim. Sonra da etrafı seyre koyuldum.

Tunus’ un resmi dini müslümanlık olmasına rağmen hiç çarşaflı kadın görmedim. Şalvar giyen, sakal bırakıp, takke takan adam da görmedim. Bırakın çarşafı, başı kapalı kadın bile çok az gördüm. İnsanları çok candan, misafirperver ve güler yüzlü. Sorun olduğunda mümkün olduğunca yardımcı olmaya çalışıyorlar. Temizler, yerlerde çöp yok.

1 saate yakın bir süre oturup kahve içtikten sonra cami önünde bize bakınan annemleri gördüm. O sırada babam da camiiden çıkınca toplanmış olduk. Monastir’ de yapacak bir şey kalmayınca Sousse’ ya geri dönmeye karar verdik. Akşam karanlıkta her yer kapalı olduğu için gezememiştik. Şimdi gündüz gözüyle görelim dedik.20170520_103238

40 dakikalık bir yoldan sonra Medina Sousse’ ye vardık.

Eski şehrin yani Medina Sousse’ nın etrafı komple surlarla çevrili ve içerisinde yerleşim yeri var. Bizim Yedikule gibi düşünün. Ama Sousse’ daki surlar çok bakımlı ve güzel. Ribat’ yakın olan bir kapıdan Medina’ ya girip gezmeye başladık. Bizim giriş yaptığımız kapının orada Pazar kuruluydu. Giyim, meyve, ayakkabı vs. satılıyordu tezgahlarda.  Pazarı geçtikten sonra Sousse Ribat’ a vardık. İçini gezmek için bakındık ama o saatlerde kapalıymış. O yüzden içeri giremedik. Etrafında dolanırken yaşlı bir amca yanıma geldi ve oranın ne olduğunu bilip bilmediğimi sordu. Ribat cevabını alınca da, kendisinin oranın restorasyonunu yapan mimar olduğunu söyledi. Hatta biraz yukarı bir tarafta bir köprü olduğunu, oraya çıktığımda Ribat’ ın gün ışığıyla birlikte renk değiştirdiğini göreceğimi söyledi. Sohbet çok güzeldi ancak o sırada bizimkiler beni bırakıp ilerlediği için peşlerinden koşmam gerekti 🙁

20170520_104146Medina Sousse çevresinde gezilebilecek bir çok yer var;  Sousse Ribat, Grande Mosquée de Sousse, Kobba (Musee el Kobba) Geleneksel kostümler ve mumya müzesi, Sousse Archaeology Museum vs.

Medina Sousse’ da dolaşıp, akşam yemeğini de yedikten sonra otelimize geri döndük.20170520_105445

Ertesi gün, otelin resepsiyonundan satın aldığımı tekne turuna çıktık.

Gezi teknesi, Marina Port el Kantaoui’ den kalıyor. 20 dakikalık yolculuğun ardından Marina Port el Kantaoui’ ye vardık ve eski tip korsan gemisindeki yerlerimizi aldık. Ben gemiye bayıldım. Bakımlı, tertemiz, süslü püslü bir korsan gemisi. Çok geçmeden gemi hareket etti ve aheste aheste yol almaya başladık. Etrafta görülesi pek bir şey olmadığı için insanlar sıkılmasın teknede animasyon hazırlamışlar. 3 tane genç önce dans etmeye başladılar. Çocuklar bir çok kadından daha güzel dans ediyordu. Sonrasında çeşitli şakalardan oluşan şovlar yaptılar. En son da iki tane yılan ile gösteri vardı. Ardından tabldot şeklinde dağıtılan, balık, salata ve pilavımızı yedikten sonra denize girme molası verildi. Ancak hava rüzgarlı olduğu için kimse denize girmedi. Yaklaşık 4 saat süren gezinin ardından limana döndük.

20170521_121447Günün geri kalanını da Hammamet’ de geçirmeye karar verdik.

Hammamet, Güzel Bahçeler Şehri demekmiş. Tunus’ a 65 kilometre mesafede bulunan Hammamet tam bir tatil beldesi. Bizim Ege bölgesi gibi, muhteşem plajları ve berrak deniziyle insanı cezbediyor.20170521_124553

Tunus deyince herkesin aklına hep çöl gelir fakat Hammamet şehrinin dört bir yanındaki çeşit çeşit çiçekleri ve ağaç türleri bu algıyı yıkıyor. Şehirde dolanırken zeytin, portakal ve limon ağaçlarının kokusu insanı mest ediyor.

Hammamet şehri, eski mimarisi ve köklü tarihi, ihtişamlı bahçeleri, lüks retoranları, upuzun ve tertemiz plajları ve masmavi deniziyle muhteşem bir tatil için ideal bir adres. Akşama kadar dolandıktan sonra tekrar Marina Port el Kantaoui’ ye döndük. Niyetimiz marinada oturup bir şeyler içmek ve gezinmek. Çünkü oradaki marinaları da bizim marinalar gibi sanıyorum. Fakat Marina Port el Kantaoui’ ya vardığımızda etrafta in cin top oynuyordu 🙁 Tunus’ ta akşamları pek bir hareket yok anlaşılan. Bizim moraller bozuk vaziyette otele döndük tabii.

20170521_125244Ertesi gün de kahvaltımızı ettikten sonra Sousse’ nın serin sularına bıraktık kendimizi. Deniz sefası da yaptıktan sonra evimize dönmek üzere Kartaca havaalanına doğru yola çıktık. Uçağın kalkmasına epey vakit olduğu için de Tunus’ taki Habib Bourguiba Bulvarını gezme şansımız oldu.